Hvad må jeg arve efter min mand?

colourbox

Økonomisk rådgiver Kim Valentin besvarer hver uge spørgsmål fra læserne OM PRIVATØKONOMI. Har du et spørgsmål, du ønsker besvaret, kan du sende det til [email protected]. Udvalgte spørgsmål vil i anonymiseret form blive besvaret her i avisen.  Send spørgsmål til Kim Valentin.

 

Spørgsmål

 

Kære brevkasse

 

Vi er et ægtepar der har boet sammen i 27 år og har været gift i 20 år. Vi har begge børn fra tidligere ægteskab.

 

Da vi flyttede sammen medbragte min mand en del indbo, det var en mahognispisestue, som vi senere har fået restaureret for over kr. 30.000,- samt ombetrækning for kr. 4000,- som vi jo begge har betalt. Desuden medbragte han en hel del kongelig porcelæn, samt sølvtøj.

 

Jeg mener at vide, at disse ting tilfalder hans børn?  Men spørgsmålet er, om han kan udtage enkelte ting som jeg må beholde, det drejer sig ikke om nogle af de omtalte ting.

 

Min mand har netop fået konstateret en uhelbredelig kræftsygdom.

 

Med venlig hilsen

Lone

 

Svar

 

Kære Lone

Læs også
Sådan får du den billigste bilforsikring

 

Tak for dit spørgsmål. Jeg går ud fra, at I ikke har oprettet ægtepagt, og at der er fælleseje i ægteskabet.

 

I så fald gælder reglerne i Arvelovens § 12;

 

Fælleseje

§ 12. Den længstlevende ægtefælle kan for sin bos- og arvelod overtage aktiver, der er fælleseje i dødsboet, til vurderingsbeløbet.

Stk. 2. Ønsker ægtefællen og en arving at overtage det samme aktiv, har ægtefællen fortrinsret. En særlivsarving har dog fortrinsret til at overtage et aktiv, hvis dette har særlig erindringsværdi for den pågældende, medmindre aktivet er omfattet af § 11, stk. 1, eller der er tale om et fællesejeaktiv som nævnt i § 91, stk. 2.

Som du kan læse, behøver din mand ikke udtage enkelte genstande til dig, da du alligevel har fortrinsret hertil.

 

Hvis du vil undgå enhver mulig diskussion om dette med din mands særbørn, så kan du få lavet et testamente. Her kan din mand beskrive, hvilke genstande, du kan udtage forlods. Det er dog som sagt ikke nødvendigt, da du allerede har denne ret via arvelovens §12.”

 

Læs også
Danskerne låner som aldrig før

Med venlig hilsen, Jan Juul Jørgensen

 

Chefjurist

 

Finanshuset i Fredensborg

 

Kim Valentin skriver hver uge om pension, investering og privatøkonomi i ugebrevet FinansNyt.

Send mig FinansNyt helt gratis

Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…