En familie på tre unge muslimer er blevet ofre for et afskyeligt mord

Twitter

I går eftermiddags ved 17-tiden amerikansk tid blev politiet i North Carolina kaldt ud til en boligblok i området Chapel Hill, fordi man havde hørt skud fra en lejlighed.

 

I lejligheden fandt politiet ligene af tre mennesker: 23-årige Deah Shaddy Barakat, der angiveligt var tandlægestuderende på universitetet, hans 21-årige kone Yusor Mohammad og dennes 19-årige søster Razan Mohammad Abu-Salha, der studerede arkitektur på universitetet.

 

De var blevet skudt, tilsyneladende som en form for henrettelse.

 

De tre var udadvendte og vellidte mennesker, hvilket man da også får indtryk af fra fotoet her.

 

Kvarteret, de boede i, er normalt ganske fredeligt.

 

Politiet har anholdt en mand som mistænkt for mordet. Det er den 46-årige Craig Stephen Hicks. Hans baggrund kendes foreløbig ikke, ligesom det ikke vides, hvorfor han er mistænkt.

 

Uanset om det er Hicks eller en anden, må man håbe, at politiet hurtigst muligt får sat gerningsmanden bag lås og slå.

 

Endnu foreligger der heller ikke noget om motivet til mordene. Herunder, om gerningsmanden har haft en eller anden syg forestilling om gengældelse for Islamisk Stats henrettelser.

 

Mange mennesker i USA er med god grund oprørte over, hvad der er sket.

 

 

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/chapel-hill-shooting-three-young-muslims-gunned-down-in-north-carolina-at-their-family-home-10037734.html

Del på Facebook