|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Politiet efterforskning af en voldtægt, som en tyveårig kvinde i Køge anmeldte tirsdag morgen, tegner nu til at blive en sag om doping og massevoldtægt.
Onsdag blev således to mænd på 28 og 36 år fremstillet i grundlovsforhør, sigtet for voldtægt mod den tyveårige kvinde i en lejlighed på Gymnasievej i Køge.
De to mænd blev ved grundlovsforhøret fængslet frem til torsdag i næste uge.
Tegner et billede af seksuelle overgreb af et større antal mænd
En tredje mand, der har været anholdt i sagen, blev løsladt, men er fortsat sigtet.
”Den foreløbige efterforskning tegner et billede af, at kvinden var blevet holdt påvirket af stoffer og alkohol gennem flere dage og i den periode udsat for seksuelle overgreb af et større antal mænd,” lyder det nu fra politiet.
Der er foretaget tekniske undersøgelser og indhentning af videoovervågning i området, og politiet fortsætter nu efterforskningen for at identificere flere af de mænd, som har befundet sig i lejligheden.
“Vi har en del gode spor at arbejde med. Derfor opfordrer vi de mænd, som har været i lejligheden, til at melde sig selv og afgive deres forklaring,” siger politikommissær Liza Pallesen.
Læs også: