Natten til den 5. september 2022 stod omkring 75 betjente fra Sydøstjyllands Politi klar til en større politiaktion.
I løbet af natten blev der foretaget ransagning af omkring 100 lastbiler, der holdt ved en virksomhed i Kolding-området.
Virksomhedens lokaler samt yderligere lokaliteter, som virksomheden havde rådighed over, blev også ransaget.
Det var et tip til Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd, der førte til aktionen.
Ulovlig fragtmandskørsel
Tippet handlede om, at en polsk virksomhed med tætte forbindelser til den danske virksomhed i Kolding-området skulle udføre ulovlig cabotagekørsel (lokal fragtmandskørsel, red.)
Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd efterforskede tippet, og det viste sig, at der var mistanke om, at adskillige chauffører afholdt deres regulære ugehvil i køretøjerne på pladserne omkring den danske virksomhed.
Ved aktionen blev der gennemgået oplysninger fra lastbiler og chaufførernes førerkort, så det kunne klarlægges, hvem der var i gang med at afholde et regulært ugehvil.
Det blev sammenholdt med de observationer, der var foretaget hen over weekenden af Tungvognscenter Syd.
Afholdt deres ugehvil i køretøjerne
Aktionen viste at cirka 50 chauffører var i gang med at afholde regulære ugehvil i køretøjerne, ligesom der blev fundet flere overtrædelser af reglerne om cabotagekørsel.
Den polske virksomhed stillede ved kontrollens afslutning en sikkerhed på ca. én million danske kroner.
Det blev vurderet, at den danske virksomhed havde medvirket til den polske virksomheds overtrædelser grundet den tætte sammenhæng imellem de to koncernforbundne selskaber.
Sagen har nu fundet sin afslutning, da begge virksomheder har valgt udenretligt at vedtage bøder for forholdene.
Den danske virksomhed har vedtaget en bøde på 1.200.000 kroner.
Den polske virksomhed har vedtaget en bøde på 750.000 kroner.
Hver chauffør, der opholdt sig i køretøjet i forbindelse med deres regulære ugehvil, modtager en bøde på 10.000 kroner.
Har ret til tre kørsler med lokal fragt
EU’s cabotageregler slår fast, at en lastbil fra et EU-land har ret til at køre tre indenrigsture med lokal fragt i et andet EU-land inden for syv dage efter aflæsning af det internationale læs.
Danmark har siden tillader 2012 tilladt, at man kan køre tre lokale fragtture efter at have krydset grænsen, selvom der ikke er gået syv dage.
Den udenlandske fragtkørsel, altså cabotagekørsel, lokalt i Danmark udgør et stort problem for lokale danske fragtvognmænd, som på lønområdet skal konkurrere med lavt betalte udenlandske chauffører.
Sidste år kunne fagbladet 3f således afsløre, at østeuropæiske og filippinske lastbilchauffører kører for 25 kroner i timen.
Læs mere her:
https://fagbladet3f.dk/artikel/udenlandske-chauffoerer-faar-25-kroner-i-timen-i-loen