TV-hold besøgte indvandrerghetto, og her blev de udsat for et voldeligt overfald – se deres opsigtsvækkende optagelser

Det er Rinkeby, en forstad til Stockholm. Men der bor så mange somaliere, at det bliver kaldt Sveriges Mogadishu. Et tv-hold fra Australien får at føle, hvad det kan betyde af ubehageligheder for folk ‘udefra’.

 

Holdet skal lave et indslag til det verdenskendte TV-nyhedsprogram  om Sverige og de mange indvandrere.

 

Som optakt til indslaget siger journalisten: Jeg troede ikke det kunne ske i det smukke land. Men vores kameramand blev kørt over, og vi blev slået og sparket.

 

Sverige er et offer for sin egen ‘humanisme’. Det er strømmet ind med migranter. Så mange, at det har været helt umuligt at integrere dem. De lever i deres egen verden, som var de fortsat i Mogadishu i Somalia. De taler næsten ikke det svenske sprog, de er uden job, mange er helt unge mennesker. For et par år siden var der voldsomme optøjer, hvor et stort antal biler blev brændt af.

 

Det er blevet no-go zoner, hvor der er stor fjendtlighed over for svenskere og journalister, som kommer ind i områderne.

 

Det oplevede tv-holdet så snart, de viste sig i Rinkeby:

 

En bil stoppede ved tv-holdet. I bilen var der flere unge somaliere, som truede af dem: Forsvind, I er uønskede.

 

 

Derefter kørte de helt bevidst bilen ind i kameramanden og kørte hans fod over.

 

Læs også
Video: Hunden vil sidde ned, så hvorfor ikke sætte sig på en dejlig blød baby …

 

“Velkommen til Rinkeby”, lød det sarkastisk fra den svenske journalist, som fulgte med holdet.

 

Der var også flere i området, som var venlige over for tv-holdet.

 

 

Men det ændrer ikke på, at der ER meget store problemer. Det bekræftede de betjente, som journalisten talte med.

 

Og  pludselig skete der noget. “Det ændrede ALT”, lyder det fra journalisten selv i indslaget.

 

En gruppe aggressive unge mænd begyndte at samle sig omkring tv-holdet. En af dem havde en stor sten i hånden og med ét kastede han den direkte mod tv-folkene.

Læs også
Video: Hvalpen skal møde sin far for første gang – og så kommer overraskelsen

 

 

Men der stoppede det ikke. De somaliske indvandrere gik direkte i struben på tv-folkene for at få dem ud af området.

 

 

De blev sparket og slået.

 

 

Læs også
Video: Hunden risikerer sit eget liv for at redde sine hvalpe ud i live

Til sidste i indslaget ser man en rystet journalist i bilen på vej væk fra Rinkeby. Hun har oplevet, hvad det vil sige, at et land er et offer for sin egen ‘humanisme’.

 

Her er de sidste fem minutter af indslaget som handler om Rinkeby:

 

 

 

Her er de 11 sekunder om overfaldet:

 

 

Her er hele indslag på 15 minutter (via Snaphanen):

 

http://snaphanen.dk/2016/03/20/migrants-attack-60-minutes-crew-in-sweden/

Læs også
Den vrisne kat skubber fjernbetjeningen på gulvet – da ejeren råber stop, ryger den næste ting ned …Først skubber Video: Katten gør som det passer den, selv om ejeren protesterer højlydt

 

 

Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…