Islamisk Stats kvinder straffer andre kvinder på den mest grusomme måde

Kvindelige sadisterne i Islamisk Stat har hældt syre i ansigtet på 15 kvinder, det oplyser Mosul Saed Mamuzini der er medlem af Kurdistans Demokratiske Parti til BasNews. (09.02)

 

Kvinderne var ikke ordentlig tildækket.

 

De 15 kvinder blev arresteret søndag af Islamisk Stats ”kvindesagsgruppe” Al-Khansa Brigaden.

 

”De har indført straffen for at skræmme andre kvinder i byen, til altid af have niqab på,” siger Mamuzini.

 

Niqab er den muslimske dækken der kun har en sprække til øjnene.

 

I Islamisk Stat er nogle kvinder også sadistiske barbarer.

 

Syreangreb mod piger og kvinder

The Acid Survivors Trust International (ASTI) anslår at omkring 1.500 piger og kvinder vansires af syreangreb hvert år, men antallet kunne være højere. (The Muslim Issue  29.01.14)

 

Syre er billigt, nemt at få fat i og håndtere og skaderne er særdeles voldsomme og katastrofale for ofrene.

 

Ifølge ASTI er der oftest ingen konsekvenser for gerningsmanden fordi overgrebene holdes skjult.

 

Læs også
Han blev ansat som sikkerhedsvagt i supermarked – så sprang han ud som frådende islamist

Syreangreb på piger og kvinder begås især i Mellemøsten, Afghanistan, Indien, Pakistan og Sydøst Asien.

 

Det er oftest æresrelaterede krænkelser hos en mand der er årsag til et syreoverfald, fx hvis en pige afviser en bejler.

 

Syreangreb er en del af et forkvaklet menneskesyn

Syreangreb forekommer i mandsdominerede kulturer, ofte præget af stærke religiøse værdier som fx i den islamiske kultur hvor kvinder er degraderet til et objekt uden ret til at bestemme over sit eget liv.

 

I Islamisk Stat er syreangreb nu institutionaliseret og en del af det kvindelige sharia-politis arbejdsopgaver.

 

Man må sige det bliver mere og mere kvalmt at høre om kalifatet og den Islamiske Stat.

 

Læs også
BBC: Kilde siger, at den efterlyste tyrker fra Utrecht har været terrorist for Islamisk Stat
Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…