Tophistorier
Ung og syg – gammel og frisk

Ung og syg – gammel og frisk

Tophistorier

Da debatten om efterlønnen rasede, blev næsten alle over 60 år undertiden udmalet som nedslidte mennesker.

 

Det var en karikatur i forhold til de mange over 60, der springer rundt som gazeller i det lokale fitness-center.

 

En ny undersøgelse rammer nu en ordentlig pæl gennem den forestilling. Den er foretaget af Ugebrevet A4 på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.

 

Skal man tro undersøgelsen, skal vi måske ikke bekymre os så meget om alderdomssvækkelse. Det danske samfunds store problem er snarere ungdomssvækkelse.

 

 

De syge unge

De unge melder sig i hvert fald klart mere syge fra arbejde end de ældre. Det gælder især i kommunerne, hvor de unge er 35 procent mere syge end de ældre.

 

Aldersgruppen 25-29 år har i gennemsnit næsten fire årlige sygedage mere end gruppen over 60!

 

Velmenende eksperter leverer i ugebrevet en imponerende stak søforklaringer på fænomenet. Det er selvfølgelig samfundets skyld. De unge har ikke fået en ordentlig indføring i arbejdslivet, og det stresser dem, lyder det blandt andet.

 

 

De er blevet pakket ind i vat

Her er noget, der ikke stemmer. For der er som bekendt også en høj fraværsprocent på uddannelserne.

 

Men det skyldes måske, at de unge heller ikke fik en ordentlig indføring i skolelivet? Og før det fik de ikke en ordentlig indføring i børnehavelivet?

 

Disse forklaringer er langt ude. Men man kan måske sige, at de unge ikke har fået en ordentlig indføring i livet – sådan i al almindelighed. De er blevet pakket for meget ind i vat.

 

 

Tre problemer

Det giver flere problemer hos en del unge:

 

Mange er i elendig fysisk form. Hos de unge mænd afsløres det blandt andet på sessionen.

 

Psykisk er man ofte heller ikke voldsomt robust. Lidt modgang, lidt krav, lidt pres – og nogle unge føler sig syge eller i hvert fald hylet ud af den, så de bliver hjemme.

 

Unge i dag har heller ikke fået den samme arbejdsmoral banket ind, som de ældre generationer er opdraget til. Pligt og udholdenhed er på retur. Nu er det mere, hvad man lige har lyst til.

 

Men hvis de unge får et ordentligt modspil af deres forældre, deres lærere og andre, kan man gøre noget ved disse problemer.

 

Det får de bare for sjældent. Der mangler (kærlig) autoritet. De voksne vil ikke være voksne.

 

 

Tag dig dog sammen

Med mellemrum hører vi om ord og vendinger, der er på vej ud af det danske sprog. Det er for eksempel længe siden, at man har hørt nogen sige: ”Den er fjong.”

 

En anden vending er efterhånden i fare for at ryge ud: ”Tag dig dog sammen.” Det er blevet tabu at bruge den slags ord over for børn og unge. Det politisk korrekte er altid at finde forstående forklaringer på de unges adfærd – som nu med sygefraværet.

 

 

Krisen kan mærkes

Men krisen har på det seneste gjort sin virkning. I perioden 2007-2010 er det samlede sygefravær faldet. Også de unge får det tættere ind på livet, at det koster, hvis man ikke præsterer.

 

Hvem ved. Måske får ”tag dig dog sammen” et comeback i det danske sprog.

Forside
Website by Conceptware